Winners and Finalists 2011

Congratulations to all winners and finalists of the 2011 Northern NSW Journalism Awards.

Best Print News Report

Winner: 
James Gardiner, “Battle for Kingdom”, Newcastle Herald

Finalists:

Dominic Feain, "Wikileaks founder's Lismore roots", Northern Star

Mel McMillan, “Baby Health Crisis: Gastroschisis in the Northern Rivers”, Northern Star

Damon Cronshaw, “Oil Spill Risk", Newcastle Herald

Sponsored by

alt 

Best Print Feature Writing

Winner: 
Aaron Kearney, “The Fight of Your Life", Maitland Mercury

 
Finalists:

Stephen Ryan, “Not Another Peep”, Newcastle Herald

Tim Connell, “Taylor's Twist”, Fairfax

Ava Benny-Morrison, “The Highway's Hidden Toll", APN

Sponsored by

alt

Best Print Journalist

Winner:
James Gardiner, Newcastle Herald

Sponsored by
alt


Best News Photography
Winner:
Cath Bowen, "Steph's Fatal Error", Maitland Mercury
 

Finalists:
Peter Clark, "Bail Out", Cumberland Newspapers/Central Coast Express Advocate
Jay Cronan, “Last salute to Vietnam War mate”, The Northern Star

Sponsored by
alt

 

Best Sport Photography

Winner:
Troy Snook, “Heroes and Heartache”, Cumberland Courier Newspapers

Finalists:
Jay Cronan, “Waving the white flag?”, The Northern Star

Robert Chappel, “Biting the dust”, The Northern Daily Leader

Sponsored by
alt

 

Best Feature Photography

Winner:
Troy Snook, “Alligator Nest Egg Raid”, Cumberland Courier Newspapers


Finalists:
Phillip Hearne, "Drawing Class-Art”,
Newcastle Herald
Ryan Osland, “Ballroom Dancers”, Newcastle Herald

Sponsored by

alt

 

Best Photographer:

Winner:
Troy Snook, Cumberland Courier Newspapers

Sponsored by
alt


 Best Television News Report

Winner:
Paul Lobb, "Newcaslte Airshow Feature
”, NBN Television


Finalists:
Nat Wallace, “Pong Geek”, NBN News

Anna-Lise Rosendahl, “Far North Coast Flood Wrap: The January Deluge”, NBN Television

Sponsored by
alt


Best Television Current Affairs Reporting, Feature or Special

Winner:
Giselle Wakatama, "Boil Over", 1233 ABC Newcastle

Sponsored by
alt


Best Radio News Report

Winner:
Giselle Wakatama, "Anglican Scandal
”, 1233 ABC Newcastle


Finalists:
Catherine Clifford, “Pong Geek”, NBN News

Anna-Lise Rosendahl, “Solar Guerrillas Drop Grenade in Coalition's Trench", Australian Broadcasting Corporation


Best Radio Current Affairs Reporting, Feature or Special

Winner:
Aaron Kearney, “When Everything Changes in an Instant-Andrew's Journey”, Australian Broadcasting Corporation

Finalists:
Jill Emberson, "Refugee Neglect Exposed in the Hunter”, 1233 ABC Newcastle
Beth McMullen, "Regions Sleeping Rough: Youth Homelessness Outside the Cities", 
Australian Broadcasting Corporation 

Best Sports Jouralism
Winner:
Sam Rigney, “United Front”, Fairfax Media

Finalist:

James Gardiner, "Becks Jets In”, Newcastle Herald

Sponsored by
alt

 

Best Specialty Journalism

Winner:
Aaron Kearney, “Opinion Writing”, The Drum/The Roar


Finalists:
Alexander Easton, "Big Ideas Series/Lismore Base Hospital Stage Three Campaign”, The Northern Star
 

Alison Branley, “Schools in the City”, Newcastle Herald

Sponsored by
   alt            alt      

 

Best Use of the Medium

Winner:
Anthony Scully, “ABC Open Series on Rural Life in the Hunter”,
Australian Broadcasting Corporation

Finalists:
David Leser, "Make Love, Not War...Unless You're My Daughter”, Australian Consolidated Press
 

ABC North Coast Team, “Lennox Head Tornado”, ABC North Coast

Sponsored by
   alt            alt      

 

Best Editorial Artist or Cartoonist

Winner:
David Coleman, "The White Knight", Newcastle Newspapers

Sponsored by
   alt            alt                    

 

Best Investigative Journalism

Winner:
Giselle Wakatama, "Horror Limbs”,
1233ABC Newcastle

Finalists:

Damon Cronshaw, “Toxic Legacy”, The Newcastle Herald

Matt Carr, “Police Wagon Roll Risk", The Newcastle Herald

Sponsored by
alt



PF Adams Young Journalist of the Year

Winner:
Sam Rigney, Maitland Mercury

Sponsored by
 alt            alt



The Tom Barrass Award

Winner:
Ava Benny-Morrison, The Northern Star

Sponsored by the Barrass Family 



Most Outstanding Contribution to Journalism

Winner:
Ray Dinneen

Sponsored by
alt

 

2011 Journalist of the Year

Winner:
Aaron Kearney, Australian Broadcasting Corporation

Sponsored by
alt